Jsou karetní únikové hry dobrý nápad?

Dva lidé hrají karetní hru, jeden se směje.

Máte rádi hraní deskových her? Nebo vám přijdou zbytečné ztrácení času a jednou za rok si vystačíte s Člověče a Monopoly? Ať už je to tak nebo tak, pro mě jako hráče Escape Room byla desková varianta únikovek velké lákadlo. Stojí však za to investovat do takových únikových her? Nebo je lepší si těžce vydělané penízky raději schovat na dobrou místnost a s chutí posté rozbalit Prší? Na to zkusím ve zkratce odpovědět.

Obecně

Za svůj život jsem hrál 3 karetní únikovky, všechny s originálním názvem ÚNIKOVKA. Asi nechtějí nikoho nechat na pochybách, o co půjde. Jedná se o čistě karetní záležitost. Postupně snímáte karty z balíčku dle přesných pravidel. Některé karty vás posouvají v příběhu, jiné obsahují šifry k rozluštění.  Hrál jsem postupně Závod s časem, Zkázu Londýna a Loupež v Benátkách. Vždy nás bylo 4-6 a vždy to byla zábava. ALE…

Pro

Karetní varianta her je přenosná pro hraní kdekoliv, kde je dost klidu a hlavně času na dohrání “na jeden zátah”. Zároveň cena je oproti deskovým hrám relativně přívětivá (nyní okolo 300 Kč). Určitě jsme jako tým ocenili zejména situace, kdy nás hra nutila se rozdělit a každý svoji hádanku. V Loupeži v Benátkách dokonce přišla řada na postavy, kdy každý hráč má unikátní schopnosti, které přijdou během hry vhod. Hádanky jsou graficky pěkně zpracované, jak jen to karta karta o velikosti 11 x 9 cm dovolí. Příběh mě osobně zaujal především ve Zkáze Londýna. Celkově jsme se vždy bavili. Inu, je to o lidech. Stejně jako normální úniková místnost…

Proti

Velikou nevýhodou těchto her je fakt, že oproti běžným deskovám, únikovky po jednom odehrání ztrácí smysl vlastnit. Pokud tedy nechcete “excelovat” při hře s někým, kdo netuší, že ji máte odehranou. Jiný důvod znovu hru hrát fakt neznám. Možné je hru prodat na některém z bazarů, například zatrolenehry.cz. Tam jsem si po bleskovém průzkumu našel jednu ze série ÚNIKOVKA, konkrétně Závod s časem. Na bazaru se prodává o 100 Kč, tedy asi 35 % levněji, než je cena nové. Principy samotné se ve hrách často opakují a zaujmou především milovníky grafických puzzlů. Na závěr bych rád zmínil čas na hru. Oněch 60+ minut, uvedených na obalu, pro nás znamenalo většinou 100-120. to nemusí být nevýhoda, jen je dobré s tím počítat.

Závěr

Karetní únikové hry jsou bezesporu dobrým nápadem, jak bez možnosti navštívit Escape Room nasát její atmosféru. Dokážu si dokonce představit, že pro někoho to může být první seznámení s tématem, po kterém začne únikové místnosti navštěvovat. Plnohodnotnou alternativou dobrých únikových her však pro mě nikdy nebudou. Zejména kvůli malé variabilitě šifer, převážně slabým příběhům a místy vyloženě nelogickým řešením.

 

Co vy? Hrajete únikové hry doma? A jaké? Klidně se mi ozvěte s tipy na dobrou deskovou únikovku.

Zatím se mějte a hlavně unikněte nudě!

Ondra