Zážitek nemusí být pozitivní, stačí když je hluboký. ​

čtyři hráčky únikové hry v kostýmech vězenkyň.

Aneb zážitek z mé první únikové hry

Toto pořekadlo někdy umí být hodně trefné. Často vystihuje vzpomínky, které mi utkvějí v hlavě. Otřes mozku ze základní školy. První odmítnutí od do té doby platonické lásky. Neúspěšná zkouška ve škole. Co se však týče prvního setkání s únikovou hrou, zážitek to byl jak hluboký, tak naštěstí i silně pozitivní. 

Naplnilo očekávání?

Hru jsem navštívil v roce 2016. Tehdy to byl nápad kamaráda. Na setkání velká očekávání a zároveň lehká nervozita. Budu aspoň něco vědět? Neztrapním se? Nebude to nuda?

Vybrali jsme si hru Brněnský řezník od Real Escape. Na sraz jsme dorazili pozdě, najít hru v areálu u hlavního nádraží byla výzva sama o sobě. Možná to taky byl něco jako vstupní IQ test, každopádně 5 minut po sedmé jsme už všichni čtyři stáli před vchodem. Gamemaster (člověk vysvětlující, dávající nápovědy a starající se o blaho hráčů) byl nachystaný a příjemně nás uvedl. Po vysvětlení obecných pravidel únikových her, verzi pro herní “panice” to začalo. 

Jelikož nechci spoilerovat žádné části únikovky, jen povím, že jsme to zvládli. Jen tak tak. Povím, že jsem se chvíli bál, chvíli nervoval a hodně dlouho si myslel, že mě tam nechají. Měl jsem totiž vyhozený kotník a kulhal jsem víc, než slavný doktor se zálibou v pilulkách proti bolesti.

Verdikt

Jasně, zpětnou a kritičtější optikou věčného šťourala bych po těch letech našel v tomto Escape Room místa ke zlepšení. Motivace mohla být v kostýmu a roli. Například takový vyhořelý detektiv, který případ celé roky neúspěšně řeší a zoufale se obrací na nás, jako soukromá očka, by mě osobně fakt nadchnul. Určité hádanky nebyly úplně intuitivní a neprůstřelné. Sem však nechci zabíhat bez vyzrazení části příběhu či nedej bože řešení puzzlu. A ani to není mým úkolem. Celkový feeling ze hry Brněnský řezník byl prostě skvělý.

A o tom to pro mě je. Ten pocit, když gamemaster řekne, že hra začíná a já vstoupím do místnosti. Hra začne okamžitě působit na všechny moje smysly. Ucítím specifickou vůni vzhledem k vybavení místnosti. Dřevo a kámen ve Středověku, písek v Egyptě, zašlost retro únikovky se stylovými věcmi z bazaru. Uslyším hudbu, dokreslující atmosféru. Uvidím veškeré vybavení, které mě vtáhne do příběhu. Celé to dá dohromady tu specifickou atmosféru a dokreslí vytržení z reálného světa do místa silných příběhů, originálních hádanek a hlavně zábavy se svými přáteli.

PS. Tento článek píšu 20. dubna 2020. V době stále trvající karantény kvůli koronaviru. Úniková chata startuje za několik týdnů a jsem nadšený, že to všechno brzy začne. Nebojte se rezervovat hru zde.

Mějte se pěkně a hlavně unikněte nudě!